Ideaport'ta 2019 Gündemimiz Deep Tech!

14 Mart 2019 4 dk okunma süresi

Ideaport Programı
Ideaport programı, teknoloji ekosisteminin iş ve fikir geliştirme platformu olarak aşağıdaki amaçlar doğrultusunda çalışmalar yapmaktadır:

1) Ekosistemin içindeki entelektüel çeşitliliği anlamak.
2) Bilgiyi değerlemek ve kıymetlendirmek.
3) Proaktif biçimde teknoloji odaklı gündem oluşturmak.
4) Farklı oyuncular ve uzmanlıkları bir araya getirmek.
5) Yukarıdakileri sentezleyerek hızlı ve büyük etki yaratacak teknoloji ihtiyaçlarını ortaya çıkarmak.
2019 yılında ideaport programı kapsamında Deep Tech altındaki alanlara odaklanarak, bu alanlardaki teknolojiler hakkında uzmanlıkları bir araya getirmeyi hedefliyoruz. 

Deep Tech sektörlerine odaklanmayı seçmemizin nedeni, bu teknolojilerin tüm dünyayı etkileyen sosyal ve çevresel sorunlara çözüm bulma potansiyeline sahip olması. Bu ileri teknoloji konularındaki uygulamaları kapsamlı bir çerçeveden inceleyip, ilgili alanlarda çalışanlar için ilham veren örnekleri göstermeyi, trendleri takip etmelerini sağlamayı, ilgili sektörlerde konu ile ilgilenenler için doğru bilgi kaynağı olmayı ve farklı Deep Tech sektörlerindeki uzmanları bir araya getirerek gelecek teknoloji trendlerini tespit etmeyi hedefliyoruz.

 

 

Deep Tech Nedir?

Derin Teknoloji olarak Türkçeye çevirebileceğimiz Deep Tech kavramı, bilimdeki gelişmeler ve ilerlemeler veya mühendislik alanındaki radikal inovasyonlar ile dünyada herkesi etkileyen sorunlara çözüm getirme potansiyeline ulaşan teknolojiler için kullanılmaktadır. Bu yıkıcı inovasyonları hayata geçiren şirketler de Deep Tech şirketleri olarak sınıflandırılmaktadır. Deep Tech uygulamalarına örnek olarak, kanser tedavisi için geliştirilmiş bir teknik, iklim değişimine negatif etkisi olmayan bir temiz enerji çözümü, dikey tarım uygulamaları veya otonom araçlar verilebilir.

Propel(x) isimli çevrimiçi yatırım platformunun kurucusu Swati Chaturvedi’nin tanımına göre Deep Tech, araştırmacılar veya teknoloji geliştirenlerin kurumsal bir amaç için birlikte çalışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Deep Tech firmaları; son yıllarda görülen dijital firmalar veya iş modeli inovasyona dayanan firmalardan farklı olarak bilimsel bir buluş veya anlamlı mühendislik inovasyonu üzerinde kurulmuş şirketler olarak tanımlanmaktadır. Geliştirdikleri çözümlerin, sosyal ve çevresel sorunlara yanıt bulma ve dünyayı değiştirme potansiyeli olmasıyla öne çıkmaktadırlar.

Deep Tech firmaları, araştırma altyapılarının güçlü olmasının önemi, yüksek yatırım ihtiyacı ve henüz tanımlanmamış ticari uygulama alanlarında çalışmalar yapılıyor olması gibi nedenlerle diğer ileri teknoloji firmalarından farklılaşmaktadır.(1)*

 

Ideaport’ta Sizi Neler Bekliyor?

Deep Tech kapsamındaki farklı konularda gerçekleştireceğimiz webinarlar, podcastler, twitter sohbetleri, white paper/blog yazıları ve oluşturacağımız bilgi toplulukları ile deep tech sektörlerindeki ileri teknolojileri ayrıntılı olarak inceliyor olacağız.

 

*Kaynak:“From Tech to Deep Tech” Hello Tomorrow ve Boston Consulting Group