ideaport Orbit

Ideaport Orbit başladı!

27 Mart’ta 2 pilot Orbit ile başladığımız süreç devam ediyor. Pilot Orbitler 8 hafta sürecek. Pilot Orbitlerde “Tarım ve Gıda Teknolojileri” ile “Bilgi ve İletişim Teknolojileri”ni konuşuyoruz.
Pilot Orbitler seçilen sektörlerde teknolojileri kullanan uzmanlardan oluşuyor. Orbitlerin amacı, seçilen teknoloji alanlarında sahadan bilgi alarak teknoloji ve sektör taraması yapabilmek, ayrıca teknoloji alan kesişimlerini yakalayabilmek! Orbitlerden yazılar çok yakında!

Orbit - Bilgi ve İletişim Teknolojileri

Orbit - Gıda ve Tarım Teknolojileri

Gıda ve Tarım Teknoloji Orbitinden Dr. Erdem Erikçi'nin kaleme aldığı blog yazısı:

Neden Temiz Ete İhtiyacımız Var?

Temiz et, gerçek etin içeriği olan dokuların laboratuvar ortamında üretilerek tat, doku ve deneyim açısında geleneksel yollarla üretilen ete benzer hale getirilmiş alternatif bir et ürünü şeklinde tanımlanıyor. Peki neden et üretmenin bildiğimiz yolları varken alternatif yollara başvuralım ki?

‘’Hayvancılık’’ kelimesinin gözlerimizin önüne serdiği sahneler çoğunlukla geniş meralarda otlayan mutlu inek ve koyunların dinginlik dolu hallerinden oluşuyor. Fakat bu sahnenin arkasına biraz göz gezdirdiğinizde hayvancılığın gerçek bedelinin farkına varmaya başlıyorsunuz. Bedel, üretimle direk alakalı ve doğaya kötü yönde etkisi olabilen sera gazı emisyonu (karbondioksit, metan, azot oksit), arazi kullanımı, enerji kullanımı uygulamaları olarak düşünülebilir. Bu yazıda sadece et üretiminin sera gazı emisyonu kısmına odaklanacağız.

Grubu Görüntüle

Daha fazla