İdeaport Elçileri

Arda Mavi

Arda Mavi

Ankara Ayrancı Anadolu Lisesi

"Hayatımda beni en mutlu eden şey, ‘En kötü ne olabilir ki?’ güvencesiyle kalbimin sesini rahatça dinleyebilmeyi öğrenmek oldu."

Arda Mavi, yapay zekâ üzerine çalışan bir lise öğrencisi. İlkokul yıllarından itibaren bilgisayar programları hazırlamaya başladı. Bilgisayar mühendisliğini daha yakından tanımak için gönüllü çalıştığı TechNarts firmasında yapay zekâ ile tanıştı ve böylece yapay zekâ serüveni başlamış oldu. Lisede öğretmenlerinin önerileri üzerine katıldığı TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda projeleri ile iki kere bölge ikinciliği ödülü aldı.

Bu ödüllerin ardından açık kaynak yayınladığı yapay zekâ çalışmaları sayesinde Nvidia’dan burslu eğitim almaya hak kazandı ve yapay zekâ alanında kendini geliştirmeye devam etti. Daha sonra yapay zekânın günümüzde en popüler alt dalı olan Derin Öğrenme üzerine herkese açık ilk Türkçe eğitim içeriklerini örnek çalışmalarla birlikte hazırlayarak paylaştı. 2018 yılında 49. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında kodlama alanında arkadaşı Zeynep Dikle ile beraber hazırladıkları "Sesgoritma" adlı projeyle birincilik elde etti. Bu proje kapsamında Türkiye’de ilk defa lise öğrencileri tarafından oluşturulmuş açık kaynak işaret dili rakam veri setini oluşturup tüm dünya ile paylaştılar. Bugün dahil her hafta yaklaşık 250 kişi bu veri setini indiriyor ve çalışmalarında kullanıyor. Daha sonra bu veri setine kelimeler ve harfler ekleyerek zenginleştirdiler ve bu sorun sahasına uygun eş zamanlı çalışabilen bir yapay zekâ algoritması hazırlayarak eş zamanlı işaret dili seslendirebilen bir iOS uygulaması ortaya çıkardılar. 

Arda Mavi şu anda tıp alanında yapay zekânın kullanılması üzerinde çalışmalarını sürdürmekte.