Podcast

Elektrikli Araç Teknolojisi ve Gelecek Beklentileri

Ideaport Podcast serisinin 6.bölümünde konuğumuz Sabancı Üniversitesi’nden Dr. Tuğçe Yüksel Bediz oldu. Odağımızda ise elektrikli araçlar vardı. Sabancı Üniversitesi'nde gerçekleştirdiğimiz bu yayında Dr. Tuğçe Yüksel Bediz ile elektrikli araç teknolojileri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. "Elektrikli Araç"" kavramının ilk defa ortaya atıldığı 19. yüzyılın ortalarından bu yana değişen şartlarla birlikte dünyamızı tehdit eden küresel ısınma ve iklim değişikliği insanlığın tercihlerini ve önceliklerini belirlemeye başladı. Öyleki yenilenebilir enerji kullanımı artık bizler için bir alternatif değil giderek artan bir zorunluluk haline geldi. Elektrikli araçların kullanımı da bu açıdan kritik bir öneme sahip. Podcast yayınında bu teknolojiyi farklı yönleri ile konuşurken elektrikli araç tiplerinden çalışma prensiplerine, ülkemizden ve dünyadan güncel gelişmelere, CASE (Connected – Autonomous - Shared & Electric) kavramına ve hatta batarya ve şarj teknolojilerine kadar pek çok konuya değindik.
Keyifle dinlemenizi ve faydalı olmasını dileriz.

26 Eylül 2019

Dr. Tuğçe Yüksel Bediz

Sabancı Üniversitesi

Gen Terapi ve Türkiye'deki Uygulamalar

Ideaport Podcast’te 5.bölümde konuğumuz Acıbadem LabCell'den Dr. Cihan Taştan oldu. Acıbadem Labcell’de gerçekleştirdiğimiz bu yayında Dr. Taştan ile gen terapi üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 1970’li yıllarda ilk kez kavram olarak ortaya atılan ve son yıllarda tıp dünyasında fazlaca gündem olan gen terapiyi en basit haliyle açıklayan Dr. Cihan Taştan, gen terapi sistemleri, çalışma şekilleri, Türkiye’deki gen terapi uygulamaları ve kanser immünoterapide genetiği değiştirilmiş Car-T hücre tedavisinden bahsetmeyi de ihmal etmedi. Bizlerle çok değerli bilgiler paylaştığı bu Podcast’i dinlemenizi öneririz.

24 Temmuz 2019

Dr. Cihan Taştan

Acıbadem LabCell

Kuantum Teknolojileri ve Etki Alanları

TTGV ideaport Programı kapsamında Deep Tech konularında Podcast yayınlarına devam ediyoruz. İlk yayında konuğumuz biftek.co'nun teknik lideri Dr. Erdem Erikçi olmuştu. İkinci yayını ise Bilkent Üniversitesi'nden Doç. Dr. Yiğit Karpat ile gerçekleştirmiştik. Doç. Dr. Emre Huri ile medikal teknoloji üzerine konuştuğumuz yayının ardından, 4. yayında ODTÜ Fizik Bölümünden Zeki Can Seskir ile kuantum teknolojileri üzerinde bir podcast yaptık. Bu keyifli sohbeti mutlaka dinlemelisiniz!

17 Haziran 2019

Arş. Gör. Zeki Can Seskir

ODTÜ - Fizik

Medikal Teknolojiler ve Gelecek Öngörüleri

TTGV ideaport Programı kapsamında Deep Tech konularında Podcast yayınlarına devam ediyoruz. 3.yayında konuğumuz Doç. Dr. Emre Huri oldu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyeri Doç. Dr. Emre Huri ile tıp dünyasında kullanılan teknolojileri konuştuk. Yapay organlar, yapay damar, medikal alanda kurulan start-up'lar ve geleceğe yön verecek gelişmelere dair birçok bilgi içeren bu Podcast'i mutlaka dinlemelisiniz.

17 Mayıs 2019

Doç. Dr. Emre Huri

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

Eklemeli İmalat: Kullanım Alanları ve Geleceği

TTGV ideaport Programı kapsamında Deep Tech konularında Podcast yayınlarına devam ediyoruz. İlk yayında konuğumuz biftek.co'nun teknik lideri Dr. Erdem Erikçi olmuştu. İkinci yayını ise Bilkent Üniversitesi'nden Doç. Dr. Yiğit Karpat ile gerçekleştirdik. Eklemeli ya da katmanlı imalatın tanımı, tarihçesi, türleri, kullanım alanları ve bu teknolojinin sağladığı fayda üzerine yoğunlaştığımız bu Podcast'i mutlaka dinlemelisiniz.

18 Nisan 2019

Doç. Dr. Yiğit Karpat

Bilkent Üniversitesi

Bugünü ve Geleceği ile Temiz Et!

TTGV ideaport Programı kapsamında Deep Tech konularında Podcast yayınlarına başladık! İlk yayında konuğumuz biftek.co'nun teknik lideri Dr. Erdem Erikçi oldu. Erdem Erikçi ile bilim dünyasının son dönemde üzerine yoğunlaştığı konulardan biri olan, laboratuvar ortamında üretilen 'temiz et'i (clean meat) konuştuk.

14 Mart 2019

Dr. Erdem Erikçi

Biftek.co Teknik Lideri