Webinar

Sanal Gerçeklik ve Beyin-Makine Arayüzü Teknolojileri

Ideaport Connect kapsamında Bielefeld Üniversitesi’den Dr. Rümeysa Gündüz Can ile sanal gerçeklik ve beyin-makine arayüzü teknolojilerinin dijital sağlık alanındaki uygulamaları üzerine konuştuk. Doktora çalışması sırasında motor hareketler, spesifik olarak da uzanma ve kavrama olarak adlandırılan el hareketleri ve bu hareketlerin bellek ile ilişkisi üzerine derinlemesine araştırma yapan Dr. Can, sanal gerçeklik (virtual reality) konuları üzerine de çalışıyor. Bilimsel araştırmalarının yanı sıra ‘Dijital Sağlık’ alanında el, kol ve omuz ekstremitelerini fonksiyonel olarak kullanamayan kişilere yönelik teknoloji odaklı bir fiziksel rehabilitasyon platformu geliştirmeye çalışan Dr. Rümeysa Gündüz Can sunumdan arda kalan sürede katılımcılarımızın sorularını da yanıtladı.

29 Ağustos 2019

Dr. Rümeysa Gündüz Can

Bielefeld Üniversitesi

Yapay Zeka ve Eğitim Alanındaki Uygulamaları

Ideaport Connect Webinar serimizde bu kez konuğumuz, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’nda bilimsel çalışmalarını yürüten Dr. Şebnem Özdemir oldu. 2016 yılında geliştirdiği Makine Öğrenmesi Modeli ile Koç Üniversitesi UNESCO Kürsüsü tarafından “İnsan Gelişimi Araştırmaları Ödülüne” layık görülen; yapay zeka, veri bilimi, yönetim bilişim sistemleri, karar verme ve matematiksel modelleme üzerine çalışan Dr. Özdemir, bu Webinar’da “yapay zeka ve eğitim uygulamaları” üzerine yaptığı çalışmalar hakkında bizleri bilgilendirdi.

25 Temmuz 2019

Dr. Şebnem Özdemir

MIT - CSAIL

Uzayın Keşfinde Anahtar Teknoloji: Plazma Roketleri

Ideaport Connect Webinar serimizde bu kez konuğumuz, İngiltere’de Surrey Uzay Merkezi (SSC)’nde küçük uydulara yönelik çeşitli elektrikli iticiler (plazma roketleri) üzerine araştırma yürüten Dr. Burak Karadağ oldu. Doktora araştırmaları sırasında Hall iticilerin kısa ömür ve düşük verim problemlerini çözen bir plazma iticisi icat eden Dr. Karadağ bu Webinar'da yaptığı çalışmalar hakkında bizleri bilgilendirdi. Bir saat süren ve sınırlı sayıda katılımla gerçekleşen yayında, anlatımından sonra kalan sürede katılımcılarımızın sorularını cevapladı. Webinar'ın tamamını burada izleyebilirsiniz.

17 Haziran 2019

Dr. Burak Karadağ

Surrey Uzay Merkezi

Makine Öğrenmesi ve Otonom Sürüş Teknolojileri

Ideaport Connect Webinar serimizde bu kez konuğumuz, Eatron Teknolojileri’nin Genel Müdürü Dr. Umut Genç oldu. İtki sistemleri mühendisliğinde 15 yıldan fazla deneyime sahip olan Umut Genç, bu Webinar'da yaptığı çalışmalar hakkında bizleri bilgilendirdi. Bir saat süren ve yoğun bir katılımla gerçekleşen yayında, anlatımından sonra kalan sürede katılımcılarımızın sorularını cevapladı.

30 Mayıs 2019

Dr. Umut Genç

Eatron Teknolojileri

Sürdürülebilir Tarımda Bitki Biyoteknolojisi ve Sentetik Biyoloji

Ideaport Connect Webinar serimizde bu kez konuğumuz, ABD Florida Üniversitesi'nde araştırmacı olarak çalışan Dr. M. Tufan Öz oldu. Sınırlı sayıda katılımla gerçekleşecek olan Webinar’da Tufan Öz, tahıl ürünlerinin ve otsu bitkilerin genetik modifikasyonu üzerine yaptığı çalışmalar hakkında bizleri bilgilendirdi. Sürdürülebilir tarımın amacını, nedenlerini, bitki biyoteknolojisinin sürdürülebilir tarıma katkısını ve modern biyoteknolojinin geleneksel bitki ıslahına göre seçilim süresini nasıl değiştirdiğini konuştuğumuz Webinar'da anlatımından sonra kalan sürede ise katılımcılarımızın sorularını cevapladı.

3 Nisan 2019

Dr. M. Tufan Öz

Florida Üniversitesi

Beynin Derinliklerine Yolculuk

Ideaport Connect Webinar serimizde bu kez konuğumuz, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde beyin hücrelerinin yüksek çözünürlükte görüntülenmesi üzerine doktora sonrası araştırmacı olarak çalışan Dr. Murat Yıldırım olacak. Sınırlı sayıda katılımla gerçekleşecek olan Webinar’da Murat Yıldırım, geliştirdiği mikroskoplar ve beyin üzerine yaptığı çalışmalar hakkında bizleri bilgilendirecek. Anlatımından sonra kalan sürede ise katılımcılarımızın sorularını cevaplayacak.

13 Mart 2019

Dr. Murat Yıldırım

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

Robotların Kısa Tarihçesi ve Robot Teknolojisi

Webinar serimizin üçüncü konuğu olacak Berk Çallı, webinar’da gerçekleştireceği 30 dakikalık sunumunda, robotların kısa tarihçesi ve robot teknolojisini ilerleten etmenler hakkında bizleri bilgilendirecek. Ayrıca, yapay zekanın robotik alanındaki artan uygulamalarını ve ileride yol açacağı gelişmeleri tartışacağımız webinarda, esnek malzemelerin robot teknolojisindeki artan kullanımının getirdiği avantajları inceleyeceğiz.

29 Kasım 2018

Yrd. Doç. Dr. Berk Çallı

Worcester Polytechnic Institute - Robotik Mühendisliği Programı

Yapay Zeka ve Yenilikçi Teknolojiler

Yurtdışında çalışan başarılı Türkleri konuk ettiğimiz İdeaport Connect Webinar serimizin ikincisinde 17 yıldır Yapay Zeka ve robotlar üzerinde çalışan Tennessee State Üniversitesi Bilgisayar Bölümü’nde öğretim üyesi ve aynı zamanda üniversitenin Biomechatronics and Agricultural Robotics Lab'ın Yöneticisi olan Yrd. Doç. Dr. Erdem Erdemir’i konuk edeceğiz. Zoom Webinar üzerinden yapacağımız etkinlik 1 saat sürecek ve webinara katılım sayıyla sınırlı olacak.

22 Ekim 2018

Yrd. Doç. Dr. Erdem Erdemir

Biomechatronics And Agricultural Robotics Lab Yöneticisi

Yapay Zeka Hayatımıza Girerken Zorluklar ve Fırsatlar

ideaport’ta yeni bir webinar serisine başladık. İlk webinarımızı 27 Temmuz 2018 günü Microsoft Research’te Kıdemli Araştırmacı Dr. Ece KAMAR ile gerçekleştirdik. Kendisiyle Yapay Zeka konusundaki gelişmeleri “Yapay Zeka Hayatımıza Girerken Zorluklar ve Fırsatlar” başlığı altında tartıştık.

27 Temmuz 2018

Dr. Ece KAMAR

Microsoft Research’te Kıdemli Araştırmacı