Beynin Derinlerine Yolculuk

Ideaport Connect Webinar serimizde bu kez konuğumuz, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde beyin hücrelerinin yüksek çözünürlükte görüntülenmesi üzerine doktora sonrası araştırmacı olarak çalışan Dr. Murat Yıldırım olacak. Sınırlı sayıda katılımla gerçekleşecek olan Webinar’da Murat Yıldırım, geliştirdiği mikroskoplar ve beyin üzerine yaptığı çalışmalar hakkında bizleri bilgilendirecek. Anlatımından sonra kalan sürede ise katılımcılarımızın sorularını cevaplayacak.

Beynin Derinlerine Yolculuk
13 Mart 2019
Dr. Murat Yıldırım

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

Konuşmacı

Dr. Murat Yıldırım

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

Lisans ve yüksek lisans eğitimimi Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Doktora eğitimimi ise Austin şehrindeki Teksas Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde tamamladı. Doktora çalışmaları sırasında, ses tellerinde oluşan yaralanmaları yüksek çözünürlükle görüntüleyebilen mikroskoplar geliştirdi. Bu sayede, ses tellerinde farklı sebeplerden oluşan ve ses bozukluklarına sebep olan sorunları lazerli görüntüleme ve mikro cerrahi ile iyileştirebilmeyi başardı. Şu anda ise doktora sonrası çalışmaları için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde bulunuyor ve yaptığı çalışmalarla, farklı hayvan modellerinin beyinlerini yüksek çözünürlükle görüntüleyebilen mikroskoplar geliştiriyor.

Geliştirdiği bu mikroskoplar ile beyindeki hücreleri görüntüleyebildiği gibi aynı zamanda bu hücrelerin aktivitelerini de kontrol edebiliyor. Son çalışması ocak ayında ‘Nature Communications’ dergisinde yayınlandı. Bu çalışmada, geliştirdiği yüksek çözünürlüğe sahip mikroskop sayesinde, fare beyninin görmeden sorumlu kısmında bulunan sinir hücrelerinin görsel objelere nasıl cevap verdiğini anlamaya çalıştı. Bunu yaparken, lazerin sinir hücreleriyle olan etkileşimini de görme fırsatı oldu. Bu sayede, sinir hücrelerinin fizyolojisine zarar vermeden nasıl ölçümler alabileceğini çözmüş oldu. Özellikle beynin alt tabakalarındaki sinir hücrelerinin görsel objeleri açısı ve yönüne diğer tabakalara göre daha farklı şekilde cevap verdiğini gözlemledi. Son olarak, beynin oluşumunda yüksek sayıda bulunan alt tabaka (subplate) hücrelerinin yetişkin beyinlerde de var olduğunu ve bunların görsel objelere verdikleri tepkinin diğer katmanlara göre çok farklı olduğunu tespit etti. Bu gözlemler, 40-50 mikrometre kalınlığındaki bu katmanın fonksiyonel olarak ölçüldüğü ilk çalışma oldu.