Biyomekatronik Uygulamaları için Programlanabilir Yapay Kas Fiberleri

Deep Tech konuları üzerinde yoğunlaştığımız Ideaport Connect Webinar kapsamında bu kez konuğumuz Dr. Mehmet Kanık oldu. Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de doktora sonrası araştırmacı olarak çalışan Dr. Kanık ile malzeme bilimi alanında yaptığı çalışmaları ve yapay kas fiberlerini konuştuk. Yapay kasların üretim tekniği olan Termal Fiber Gerdirme (TFG) tekniği ile yüksek verim ve çok hassas tolerans aralığında üretim yapılabildiğini belirten Dr. Kanık, bu teknik ile üretilen yapay kasların, mikro-cerrahi amaçlı robotlar ya da makro protez gibi uygulama alanları hakkında da bizleri bilgilendirdi. 12 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanan ‘’Science’’ dergisinde kapak konusu olan ‘’Yapay Kas’’ çalışması ile bilim dünyasında büyük yankı uyandıran Dr. Mehmet Kanık ile gerçekleştireceğimiz bu yayına keyifle izlemenizi dileriz.

Biyomekatronik Uygulamaları için Programlanabilir Yapay Kas Fiberleri
25 Eylül 2019
Dr. Mehmet Kanık

Massachusetts Institute of Technology

Konuşmacı

Dr. Mehmet Kanık

Massachusetts Institute of Technology

Lisans eğitimine Sakarya Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünde devam ederken, Almanya’nın önde gelen üniversitelerinden biri olan Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü‘ne (KIT) giderek mikro-nano-elektro-sistem laboratuvarında ziyaretçi araştırmacı olarak ‘’ultra ince süper iletken filmlerin üretimi ve ultra hassas tek foton detektörü’’ geliştirilmesi üzerine çalışmalarda bulundu. Dr. Kanık Türkiye’ye geri döndüğünde, Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Merkezi’nde (UNAM) bulunan Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji bölümünde doktorasını tamamladı. Doktorası kapsamında ileri teknoloji fiber tabanlı piezoelektrik, triboelektrik ve nanoelektronik cihazlar ve bunların yapay deri, nano-enerji üreteçleri, biyokimyasal sensör, yapay burun v.b. uygulamalarını geliştirdi.

Doktorası sırasında yayınları prestijli bilim dergilerinde (Nature Materials, Advanced Materials, ACS Nano) yayınlandı ve dergilerde kapak olarak seçildi. Kayınpederine beyin kanseri tanısı konulması ve bu hastalıktan dolayı onu kaybetmesi üzerine malzeme mühendisliği alanındaki bilgilerini nörobilim alanı ile sentezlemeye karar verdi ve bu alanda çalışmalarına devam etmek için 2015 yılında Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmaya başladı.

Dr. Kanık, araştırmalarında biyo uyumlu fiber bazlı malzemeler keşfetmek, soft robotik, yapay kas uygulamaları, organ hareketliliklerinden enerji üretimi ve beyin-bilgisayar arayüzü (brain-machine interface) konularına odaklanmıştır. 12 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanan ‘’Science’’ dergisinde kapak konusu olan ‘’Yapay Kas’’ çalışması bilim dünyasında büyük yankı uyandırdı. 2016 yılında ‘’Otizm Spektrum Bozukluğu’’ geliştirilen fare modellerinde derin beyin yapılarının elektro fizyolojik analizinde kullanılmak üzere tasarladığı ‘’multifonksiyonel nöral fiber’’ araştırması ile Amerika Birleşik Devletleri’nin en prestijli ödüllerinden biri olan ‘’Simons’’ bursunu kazandı. Alanında çok güçlü yayınlar ve patentlerinin yanı sıra uluslararası alanda tanınan dergilerde ve bilimsel kuruluşlarda editörlük, hakemlik ve danışmanlık yapan Dr. Kanık, malzeme bilimi ve nanoteknoloji alanında genç ve lider bir Türk bilim insanıdır.