Gıda - Mikrobiyom - Sağlık Üçgeni: Mikrobiyom ve Etkileri

Ideaport Connect kapsamında 25 Kasım'da Massachusetts Amherst Üniversitesi’nden Dr. Ezgi Özcan ile bir webinar gerçekleştirdik. Yüksek lisansını yaparken insan kalın bağırsağı mikrobiyomunu simüle eden “in vitro” yapay ortamda biyoreaktör sistemler geliştiren Dr. Ezgi Özcan, bu yayında mikrobiyomun gıda ile ilişkisi ve insan sağlığı üzerindeki etkilerini anlattı.

Bizlerin gündelik yaşamına devam ettiği sürede bilim insanları mikrobiyom özelinde neler keşfediyor? Mikrobiyom insandan insana nasıl fark ediyor? Hastalıkların tespiti ve tedavisinde nasıl mesajlar veriyor? Bu bakterilerin vücudumuzda nasıl davrandığını izlemek mümkün mü? Gıda, mikrobiyom ve sağlık üçgenine yakından bakmak için webinarın tamamını Youtube'da izleyebilirsiniz.

Gıda - Mikrobiyom - Sağlık Üçgeni: Mikrobiyom ve Etkileri
25 Kasım 2019
Dr. Ezgi Özcan

Massachusetts Amherst Üniversitesi

Konuşmacı

Ezgi Özcan

Dr. - Massachusetts Amherst Üniversitesi

Ezgi Özcan lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde 2011 yılında tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü’nde yüksek lisans yapmaya başladı. Yüksek lisansında araştırma görevliliği yaparken aynı zamanda insan kalın bağırsağı mikrobiyomunu simüle eden in vitro yapay ortamda biyoreaktör sistemler geliştirdi ve bu sistemi kullanarak çaydaki biyoaktif maddelerin insan kalın bağırsağındaki mikroorganizmalar tarafından kullanılmasını incelediği yüksek lisans tezini 2014 yılında tamamladı. Aynı yıl, Massachusetts Üniversitesi Gıda Bilimi Bölümü’nde doktoraya başladı.

Doktora tezi süresince, anne sütündeki laktoz dışında büyük moleküler şekerlerin bebek kalın bağırsağındaki bakteriler tarafından kullanılmasını inceledi. Yüksek lisansta geliştirdiğine benzer bir biyoreaktor teknolojisini bebek kalın bağırsağı bakterilerinin (mikrobiyomunun) yapay ortamda simülasyonu için kullandı. Eş zamanlı olarak, “cranberry” içerisindeki büyük moleküler şekerlerin yine yetişkin kalın bağırsağı tarafından kullanılmasını inceledi. 

Doktora sonrası araştırmasına, ayni üniversitede devam ettiği çalışmasında şu anda cranberry maddelerinin kullanımını geliştirdiği biyoreaktör teknolojisi ile incelemektedir.