Sanal Gerçeklik ve Beyin-Makine Arayüzü Teknolojilerinin Dijital Sağlık Alanındaki Uygulamaları

Ideaport Connect kapsamında Bielefeld Üniversitesi’den Dr. Rümeysa Gündüz Can ile sanal gerçeklik ve beyin-makine arayüzü teknolojilerinin dijital sağlık alanındaki uygulamaları üzerine konuştuk. Doktora çalışması sırasında motor hareketler, spesifik olarak da uzanma ve kavrama olarak adlandırılan el hareketleri ve bu hareketlerin bellek ile ilişkisi üzerine derinlemesine araştırma yapan Dr. Can, sanal gerçeklik (virtual reality) konuları üzerine de çalışıyor. Bilimsel araştırmalarının yanı sıra ‘Dijital Sağlık’ alanında el, kol ve omuz ekstremitelerini fonksiyonel olarak kullanamayan kişilere yönelik teknoloji odaklı bir fiziksel rehabilitasyon platformu geliştirmeye çalışan Dr. Rümeysa Gündüz Can sunumdan arda kalan sürede katılımcılarımızın sorularını da yanıtladı.

Sanal Gerçeklik ve Beyin-Makine Arayüzü Teknolojilerinin Dijital Sağlık Alanındaki Uygulamaları
29 Ağustos 2019
Dr. Rümeysa Gündüz Can

Bielefeld Üniversitesi

Konuşmacı

Dr. Rümeysa Gündüz Can

Bielefeld Üniversitesi

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. İnsan beyni ve bilişsel süreçlere olan merakını takip ederek yüksek lisans eğitimine sinirbilim alanında devam etti ve eğitimini Almanya’da, Eberhard Karls Tübingen Üniversitesi’nde Max Planck Enstitute desteğindeki Graduate Training Center of Neuroscience’da tamamladı. Yüksek lisans eğitimi sırasında, insan beyninin motor kontrol prensipleri ve bu prensiplerin farklı beyin görüntüleme teknikleri (örneğin electroencephalography and transcranial magnetic stimulation) ile incelenmesi üzerine çalıştı.

Doktora eğitimini yine Almanya’da, Bielefeld Üniversitesi’ne bağlı Cluster of Excellence-Cognitive Interaction Technology’de Intelligence Systems doktora programında tamamladı. Doktora tez projesinde, motor hareketler, spesifik olarak da uzanma ve kavrama olarak adlandırılan el hareketleri (manual action control, özellikle reaching and grasping) ve bu hareketlerin bellek ile ilişkisi üzerine araştırmalar yaptı. Bu araştırmalar alanında ilk kez sistematik olarak yapıldığı için, insan beyninin motor ve bilişsel (özellikle bellek) sistemleri bir araya getirerek nasıl birbirinden çeşitli ve en önemlisi esnek el hareketlerini sağladığına dair literatüre katkıda bulundu.

Şimdilerde bilimsel araştırmalarının yani sıra, doktorasını yaptığı araştırma grubundan iki iş arkadaşı ile ‘dijital sağlık’ alanında bir start-up projesi üzerine çalışıyor. Projenin amacı, el, kol ve omuz ekstremitelerini (upper extemities) fonksiyonel olarak kullanamayan kişilere yönelik teknoloji odaklı bir fiziksel rehabilitasyon platformu geliştirmek. Rehabilitasyon platformu şimdilik sanal gerçeklik (virtual reality) ve hareket takibi (motion tracking) teknolojilerine dayanıyor. Daha sonrası için bu platformu, beyin-makine arayüzü ile zenginleştirip daha fazla kişiye ulaştırmak da planları arasında.