Yapısal Kompozitlerden Akıllı Giyilebilir Cihazlara: Yeni Nesil Tekstiller

Ideaport Connect webinar serisinde “Yapısal Kompozitlerden Akıllı Giyilebilir Cihazlara: Yeni Nesil Tekstiller" başlıklı yayında İngiltere’de bulunan ‘’Royal College of Art’’ bünyesinde malzeme temelli araştırmalarını sürdüren Dr. Elif Özden Yenigün’ü konuk ettik. Bu yayında günlük yaşamda bizleri her alanda saran giyilebilen ve giyilemeyen tekstillerin, malzeme teknolojileri ile buluştuğunda savunma sanayiinden otomotiv sektörüne, tüketici elektroniğinden medikal uygulamalara kadar çok farklı alanlarda kendilerine nasıl yeni misyonlar edindiğini konuştuk.

Yapısal Kompozitlerden Akıllı Giyilebilir Cihazlara: Yeni Nesil Tekstiller
28 Temmuz 2020
Dr. Elif Özden Yenigün

Kıdemli Araştırmacı

Konuşmacı

Dr. Elif Özden Yenigün

Kıdemli Araştırmacı

Doç. Dr. Elif Özden Yenigün, lisans öğretimini İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Tekstil Mühendisliği bölümünde 2008 yılında tamamladı. Daha sonra Cambridge Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesinde yapısal kompozitlerde çok ölçekli deneysel ve hesaplamalı arayüz üzerine yaptığı çalışmaları ile Malzeme Bilimi ve Mühendisliğinde doktora derecesini 2013 yılında aldı. İstanbul Teknik Üniversitesinde, öğretim üyesi görevinden 2018 yılında ayrılarak, Londra Royal College of Art, Tekstil bölümünde akademik hayatına devam etmektedir.

İTÜ Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren ISTAERO Teknik Havacılık ve Uzay Sanayi ve Anonim şirketinin ve İTÜ Havacılık ve Uzay Merkezi kurucu ortakları arasında bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası araştırma ve geliştirme projelerinde yürütücülük, lisans ve yüksek lisans/doktora öğrencilerinin akademik çalışmalarına süpervizörlük yapmış ve çok sayıda bilimsel araştırmada yazar olarak yer almıştır. 2018 yılından itibaren malzeme odaklı akıllı ve fonksiyonel tekstil yüzeyleri üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmıştır, ve havacılık alanındaki çalışmalarının yanında bilişimde dokunulabilir arayüzlerin üretimi ve tasarımı ile ilgilenmektedir.