Yeni Malzemelerin Geliştirilmesinde Biyomimetik Süreçler

İnsanlığın gelişimi için gerekli olan en önemli motivasyon en başından beri doğada saklı. İnsanlık uzun yıllardır karmaşık problemleri çözmek için doğayı taklit ediyor ve bu durum biyomimetik kavramını karşımıza çıkarıyor. Bugün, biyomimetik malzemeler havacılıktan ilaç ve biyomedikal sektörüne, tarımdan enerji sektörüne kadar çok geniş bir alanda kullanılıyor. Geleceğin önemli konularından biri olduğunu düşündüğümüz biyomimetik malzemeler üzerine Manchester Üniversitesi Malzeme Mühendisliği Bölümünde ‘’BP-ICAM Kathleen Lonsdale Research Fellow’’ olarak çalışmalarını yürüten Türk bilim kadını Dr. Ahu Gumrah Dumanlı-Parry ile bir webinar gerçekleştirdik.

 

Birbirinden farklı uygulama örnekleri ile biyomimetik malzemeleri konuştuğumuz bu webinar, 19 Mart Perşembe günü saat 16:00'da başladı ve sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleşti. Dr. Ahu Gumrah Dumanlı-Parry sunumundan arda kalan sürede katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Webinarda geçen bilgilerin derlemesini içeren infografiğe buradan erişebilirsiniz.

Yeni Malzemelerin Geliştirilmesinde Biyomimetik Süreçler
19 Mart 2020
Dr. Ahu Gümrah Dumanlı-Parry

The University of Manchester

Konuşmacı

Ahu Gümrah Dumanlı-Parry

The University of Manchester

Dr. Ahu Gümrah Dumanlı-Parry Hacettepe Üniversitesi’nde Kimya Lisans Bölümünden mezun. Master çalışmalarını ODTÜ’de Polimer Bilimi ve Teknolojisi Bölümünde tamamladı. Doktora çalışmasını ise Prof. Yuda Yurum’un danışmanlığında, Sabancı Üniversitesi’nde Malzeme Bilimi ve Mühendisliği dalında gerçekleştirdi. Doktora sonrası çalışmalarını Cambridge Üniversitesi’nde, Prof Alan Windle’in grubunda devam etti. 2012’de Schlumberger Foundation’dan Faculty for Future araştırma fonunu kazandı ve doğada en çok bulunan polimer selulozu yaratıcı bir şekilde nanoparçacıklara çevirerek fotonik ve biyomimetik filmlerin üretimi üzerine çalışmalar yaptı.  2015’de İsviçre’de Adolphe Merkle Enstitüsü’nde, Prof. Ulli Steiner’in Yumuşak Malzeme Fiziği temalı grubunda Biyomimetik Enerji Sistemleri konusundaki çalışmaları yönetti. 2019 yılında da BP-ICAM tarafından ilk defa verilen BP-ICAM, Dame Kathleen Lonsdale ödülünü kazandı. Bu ödül Dr Dumanli-Parry’ye 5 yıl bağımsız araştırma bütçesi yanı sıra biyomimetik fonsiyonel malzemeler konusunda kendi araştırma grubunu kurmasına imkân sunmakta. Grubunun bilimsel alt yapısını tamamen doğadan ilham malzemeler geliştirme üzerine adayan Dr. Dumanli-Parry aynı zamanda ürettiği bilim ve teknolojik gelişmeleri toplumla paylaşma ve anlatma konusuna çok önem veriyor. “Bilimi yaşadığımız topluma anlatabilmemiz ve günlük hayata transfer edebilmemiz gerekir” diyen Dr. Dumanlı-Parry’nin aynı zamanda özellikle kadınlar ve değişik etnik kökenli bireyler gibi az temsil edilen grupların bilime yönelmesini sağlamak için yeni ve yaratıcı girişimleri var.

https://www.manchester.ac.uk/discover/news/pioneering-20th-century-scientist-inspires-new-fellowship-scheme-to-launch-the-careers-of-exceptional-researchers/