Yapay Zeka Çalışma Grubu

Yapay Zeka Çalışma Grubu ile çalışmalara Nisan 2018’de başladık. Ülkemizde Yapay Zeka konusunda sağlıklı bir ilerleme sağlanması ve ekosistem oluşumu için ele alınması gereken konular ile yanıt aranması gereken sorular üzerine çalışmalara hızlanarak devam etmeyi hedefliyoruz. Çalışma Grubu, Yapay Zeka alanında gündemi takip eden ve çalışmalar yapan kişilerden oluşuyor. Kendilerinin gönüllü katılımları ile Yapay Zeka konusunda ülkemizin ihtiyaç duyduğu araştırmaları gerçekleştirme yolunda adımlar atıyoruz.

Dr. Mehmet Kanık

Massachusetts Institute of Technology

Lisans eğitimine Sakarya Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünde devam ederken, Almanya’nın önde gelen üniversitelerinden biri olan Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü‘ne (KIT) giderek mikro-nano-elektro-sistem laboratuvarında ziyaretçi araştırmacı olarak ‘’ultra ince süper iletken filmlerin üretimi ve ultra hassas tek foton detektörü’’ geliştirilmesi üzerine çalışmalarda bulundu. Dr. Kanık Türkiye’ye geri döndüğünde, Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Merkezi’nde (UNAM) bulunan Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji bölümünde doktorasını tamamladı. Doktorası kapsamında ileri teknoloji fiber tabanlı piezoelektrik, triboelektrik ve nanoelektronik cihazlar ve bunların yapay deri, nano-enerji üreteçleri, biyokimyasal sensör, yapay burun v.b. uygulamalarını geliştirdi.

Doktorası sırasında yayınları prestijli bilim dergilerinde (Nature Materials, Advanced Materials, ACS Nano) yayınlandı ve dergilerde kapak olarak seçildi. Kayınpederine beyin kanseri tanısı konulması ve bu hastalıktan dolayı onu kaybetmesi üzerine malzeme mühendisliği alanındaki bilgilerini nörobilim alanı ile sentezlemeye karar verdi ve bu alanda çalışmalarına devam etmek için 2015 yılında Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmaya başladı.

Dr. Kanık, araştırmalarında biyo uyumlu fiber bazlı malzemeler keşfetmek, soft robotik, yapay kas uygulamaları, organ hareketliliklerinden enerji üretimi ve beyin-bilgisayar arayüzü (brain-machine interface) konularına odaklanmıştır. 12 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanan ‘’Science’’ dergisinde kapak konusu olan ‘’Yapay Kas’’ çalışması bilim dünyasında büyük yankı uyandırdı. 2016 yılında ‘’Otizm Spektrum Bozukluğu’’ geliştirilen fare modellerinde derin beyin yapılarının elektro fizyolojik analizinde kullanılmak üzere tasarladığı ‘’multifonksiyonel nöral fiber’’ araştırması ile Amerika Birleşik Devletleri’nin en prestijli ödüllerinden biri olan ‘’Simons’’ bursunu kazandı. Alanında çok güçlü yayınlar ve patentlerinin yanı sıra uluslararası alanda tanınan dergilerde ve bilimsel kuruluşlarda editörlük, hakemlik ve danışmanlık yapan Dr. Kanık, malzeme bilimi ve nanoteknoloji alanında genç ve lider bir Türk bilim insanıdır.

Dr. Rümeysa Gündüz Can

Bielefeld Üniversitesi

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. İnsan beyni ve bilişsel süreçlere olan merakını takip ederek yüksek lisans eğitimine sinirbilim alanında devam etti ve eğitimini Almanya’da, Eberhard Karls Tübingen Üniversitesi’nde Max Planck Enstitute desteğindeki Graduate Training Center of Neuroscience’da tamamladı. Yüksek lisans eğitimi sırasında, insan beyninin motor kontrol prensipleri ve bu prensiplerin farklı beyin görüntüleme teknikleri (örneğin electroencephalography and transcranial magnetic stimulation) ile incelenmesi üzerine çalıştı.

Doktora eğitimini yine Almanya’da, Bielefeld Üniversitesi’ne bağlı Cluster of Excellence-Cognitive Interaction Technology’de Intelligence Systems doktora programında tamamladı. Doktora tez projesinde, motor hareketler, spesifik olarak da uzanma ve kavrama olarak adlandırılan el hareketleri (manual action control, özellikle reaching and grasping) ve bu hareketlerin bellek ile ilişkisi üzerine araştırmalar yaptı. Bu araştırmalar alanında ilk kez sistematik olarak yapıldığı için, insan beyninin motor ve bilişsel (özellikle bellek) sistemleri bir araya getirerek nasıl birbirinden çeşitli ve en önemlisi esnek el hareketlerini sağladığına dair literatüre katkıda bulundu.

Şimdilerde bilimsel araştırmalarının yani sıra, doktorasını yaptığı araştırma grubundan iki iş arkadaşı ile ‘dijital sağlık’ alanında bir start-up projesi üzerine çalışıyor. Projenin amacı, el, kol ve omuz ekstremitelerini (upper extemities) fonksiyonel olarak kullanamayan kişilere yönelik teknoloji odaklı bir fiziksel rehabilitasyon platformu geliştirmek. Rehabilitasyon platformu şimdilik sanal gerçeklik (virtual reality) ve hareket takibi (motion tracking) teknolojilerine dayanıyor. Daha sonrası için bu platformu, beyin-makine arayüzü ile zenginleştirip daha fazla kişiye ulaştırmak da planları arasında.

Dr. Şebnem Özdemir

MIT - CSAIL

Dr. Şebnem Özdemir, Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümünde lisans ve biri Matematik diğeri Enformatik alanında olmak üzere İstanbul Üniversitesi’nde iki farklı yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Doktora derecesini ise İstanbul Üniversitesi Enformatik Anabilim Dalı’ndan almıştır. Doktora sonrası Worcester Politeknik Enstitüsü (WPI) Elektronik ve Bilişim Mühendisliği Bölümünde araştırmacı olarak bulunmuştur. 2016 yılında geliştirdiği Makine Öğrenmesi Modeli ile Koç Üniversitesi UNESCO Kürsüsü tarafından “İnsan Gelişimi Araştırmaları Ödülüne” layık görülmüştür. Dr. Özdemir veri bilimi odaklı ve yapay zekâ tabanlı pek çok ulusal ve uluslararası projede yürütücü, danışman, araştırmacı olarak görev yapmıştır. Ana araştırma alanları yapay zeka, veri bilimi, yönetim bilişim sistemleri, karar verme ve matematiksel modellemedir. Dr. Özdemir, 2019 yılı Haziran ayından bu yana ‘’Massachusetts Institute of Technology Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory’’ (CSAIL) bünyesinde araştırmacı olarak bilimsel çalışmalarını sürdürmektedir.

Dr. Burak Karadağ

Surrey Uzay Merkezi

Türk Eğitim Vakfı (TEV)’nın desteğiyle okuduğu İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği Bölümü’nden 2011 yılında mezun oldu. Lisans bitirme tezi kapsamında Türkiye’nin ilk plazma iticisini küp uydulara yönelik tasarladı, üretti ve test etti. Konya Hava Savunma Okulu’nda hava savunma füze takım komutanı olarak bir sene görev yaptı. Japonya Hükümeti MEXT Araştırma Bursu’yla Japonya Uzay Keşif Ajansı (JAXA)’nda bütünleşik doktora programını 2018 yılında tamamladı. Doktora araştırmaları sırasında Hall iticilerin kısa ömür ve düşük verim problemlerini çözen bir plazma iticisi icat etti. Dr. Karadağ şu an İngiltere’de Surrey Uzay Merkezi (SSC)’nde küçük uydulara yönelik çeşitli elektrikli iticiler (plazma roketleri) üzerine araştırmalar yürütmektedir.

Dr. Umut Genç

Eatron Teknolojileri

Dr. Umut Genç İngiltere, Avusturya ve Türkiye’deki çalışmalarıyla, otomotiv teknolojileri ve itki sistemleri mühendisliğinde 15 yıldan fazla deneyime sahiptir. Lisans eğitimini ODTÜ'de Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde yapan Dr. Genç, yüksek lisansını Manchester UMIST ve doktora eğitimini Cambridge Üniversitesi Motor Elektroniği ve Kontrolü alanında tamamlamıştır. dSpace, IAV ve AVL gibi alanında lider teknoloji ve mühendislik firmalarında çalışmış olan Umut Genç, 2018 yılında elektrikli ve otonom araçlar için akıllı algoritma / yazılım ve yapay zeka tabanlı çözümler geliştiren Eatron Teknolojileri firmasını kurmuştur. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Dr. Tufan Öz

Florida Üniversitesi

Dr. Tufan Öz, şu an ABD Florida Üniversitesi'nde araştırmacı olarak çalışmaktadır. Doktora derecesini Ankara'da ODTÜ’de almıştır. Yüksek lisans ve doktora çalışmaları sırasında bitki moleküler biyolojisi ve biyoteknolojisi konularında araştırmalar yapmıştır. Bitkilerde gen klonlama, gen ekspresyon analizi ve genetik modifikasyonlar dahil çeşitli alanlarda birçok yayına sahiptir. Florida Üniversitesi'ne katılmadan önce, Çek Cumhuriyeti Olomouc’da Palacky Üniversitesi'nde doktora sonrası araştırmacı ve Avustralya Adelaide'da ACPFG'de araştırmacı olarak çalışmıştır. 2014'ten beri Florida Üniversitesi'ndeki Tarım Bilimi Bölümünde, CRISPR / Cas9 kullanarak yapılan genom modifikasyonları üzerinde çalışmaktadır. Araştırma konuları, tahıl ürünlerinin ve otsu bitkilerin genetik modifikasyon ve biyoteknoloji kullanarak iyileştirilmesini kapsamaktadır.

Dr. Tufan Öz

Florida Üniversitesi

Dr. Tufan Öz, şu an ABD Florida Üniversitesi'nde araştırmacı olarak çalışmaktadır. Doktora derecesini Ankara'da ODTÜ’de almıştır. Yüksek lisans ve doktora çalışmaları sırasında bitki moleküler biyolojisi ve biyoteknolojisi konularında araştırmalar yapmıştır. Bitkilerde gen klonlama, gen ekspresyon analizi ve genetik modifikasyonlar dahil çeşitli alanlarda birçok yayına sahiptir. Florida Üniversitesi'ne katılmadan önce, Çek Cumhuriyeti Olomouc’da Palacky Üniversitesi'nde doktora sonrası araştırmacı ve Avustralya Adelaide'da ACPFG'de araştırmacı olarak çalışmıştır. 2014'ten beri Florida Üniversitesi'ndeki Tarım Bilimi Bölümünde, CRISPR / Cas9 kullanarak yapılan genom modifikasyonları üzerinde çalışmaktadır. Araştırma konuları, tahıl ürünlerinin ve otsu bitkilerin genetik modifikasyon ve biyoteknoloji kullanarak iyileştirilmesini kapsamaktadır.

Dr. Murat Yıldırım

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

Lisans ve yüksek lisans eğitimimi Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Doktora eğitimimi ise Austin şehrindeki Teksas Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde tamamladı. Doktora çalışmaları sırasında, ses tellerinde oluşan yaralanmaları yüksek çözünürlükle görüntüleyebilen mikroskoplar geliştirdi. Bu sayede, ses tellerinde farklı sebeplerden oluşan ve ses bozukluklarına sebep olan sorunları lazerli görüntüleme ve mikro cerrahi ile iyileştirebilmeyi başardı. Şu anda ise doktora sonrası çalışmaları için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde bulunuyor ve yaptığı çalışmalarla, farklı hayvan modellerinin beyinlerini yüksek çözünürlükle görüntüleyebilen mikroskoplar geliştiriyor.

Geliştirdiği bu mikroskoplar ile beyindeki hücreleri görüntüleyebildiği gibi aynı zamanda bu hücrelerin aktivitelerini de kontrol edebiliyor. Son çalışması ocak ayında ‘Nature Communications’ dergisinde yayınlandı. Bu çalışmada, geliştirdiği yüksek çözünürlüğe sahip mikroskop sayesinde, fare beyninin görmeden sorumlu kısmında bulunan sinir hücrelerinin görsel objelere nasıl cevap verdiğini anlamaya çalıştı. Bunu yaparken, lazerin sinir hücreleriyle olan etkileşimini de görme fırsatı oldu. Bu sayede, sinir hücrelerinin fizyolojisine zarar vermeden nasıl ölçümler alabileceğini çözmüş oldu. Özellikle beynin alt tabakalarındaki sinir hücrelerinin görsel objeleri açısı ve yönüne diğer tabakalara göre daha farklı şekilde cevap verdiğini gözlemledi. Son olarak, beynin oluşumunda yüksek sayıda bulunan alt tabaka (subplate) hücrelerinin yetişkin beyinlerde de var olduğunu ve bunların görsel objelere verdikleri tepkinin diğer katmanlara göre çok farklı olduğunu tespit etti. Bu gözlemler, 40-50 mikrometre kalınlığındaki bu katmanın fonksiyonel olarak ölçüldüğü ilk çalışma oldu.

Yrd. Doç. Dr. Berk Çallı

Worcester Polytechnic Institute

Berk Çallı, Worcester Polytechnic Institute’ta Bilgisayar Bilimleri Departmanı’nda ve Robotik Mühendisliği Programı’nda yardımcı doçenttir. Görüntü tabanlı robot manipülasyonu, görüntü işleme, kontrol algoritmaları ve yapay zeka konularında çalışmaktadır. Lisans eğitimini Sabancı Üniversitesi Mekatronik Bölümü’nde 2006’da tamamlayıp, yüksek lisans tezini yine aynı bölümde, Kemalettin Erbatur ve Mustafa Ünel süpervizörlüğünde vermiştir. Doktora tezini Hollanda’da, Delft University of Technology’de aktif görüntü sistemleri üzerine yazmıştır. 2014 yılında Yale Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalarına devam etmiştir.

Yrd. Doç. Dr. Erdem Erdemir

Biomechatronics and Agricultural Robotics Lab

Erdem Erdemir 1978 yılında Konya’da doğdu. İlk ve ortaokulu Konya’da okuduktan sonra, liseyi Ankara Fen Lisesi’nde okudu. Boğaziçi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. General System Design (GSD) şirketinde meslek hayatına başladı. Bu şirketin Ar-Ge Bölümü’nü kurdu. GSD’de çalışırken Boğaziçi Üniversitesi Sistem ve Kontrol Mühendisliği Bölümü’nden Yüksek Lisansı’nı tamamladı. Yüksek Lisans Tez Danışmanı şu an Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın sayesinde, Prof. Dr. Kazuhiko Kawamura’nın yanına doktora için Amerika’ daki Vanderbilt Universitesi’ne gitti. Doktorasını Vanderbilt Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nden aldı. Doktora süresi boyunca, DARPA, NSF, ARL ve NASA projelerinde ve birçok laboratuvarda çalıştı. CIM, Center for Intelligent Mechatronics Lab, RISL, Robotics and Intelligent System Lab, CIM, Center for Intelligent Systems Lab çalıştığı laboratuvarlardan bazıları. Mezun olduktan sonra postdoc olarak Science and Technology of Robotics in Medicine Lab (STORM) da biyomedikal kapsül robotları üzerinde çalıştı. 2014 yılından bu yana Tennessee State Üniversitesi'nde, Bilgisayar Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak çalışıyor. Aynı zamanda, Biomechatronics and Agricultural Robotics Lab'ın yöneticisi olarak görev yapıyor. 2016 senesinde IDA McClain Fortitude Faculty Award’ını aldı. 2017 senesinde Google’da Visiting Research Scientist olarak, Faculty in Residence programı kapsamında, yapay zeka üzerine çalıştı.

Dr. Ece KAMAR

Microsoft Research

Ece Kamar, 2009 yılında Sabancı Üniversitesi’nden mezun oldu. Harvard Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri’nde doktorasını yaptı. Harvard’da Robert L. Wallace Ödül Bursuna ve Microsoft Araştırma Lisansüstü Araştırma Bursu ödülüne layık görüldü. Ece Kamar’ın yazdığı makaleler en saygın yapay zeka yayınlarında, 40’tan fazla hakemli dergide yayınlandı. Ece Kamar’ın araştırmalarından bazıları patent olarak Microsoft ürünlerinde kullanıldı.

Tarık Keleştemur

Dr. Öğr. - Northeastern Üniversitesi

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinde lisans derecesi aldıktan sonra 2016 yılında Northeastern Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans programına kabul aldı. Yüksek Lisans öğrenimi boyunca RIVeR araştırma laboratuvarlarında (http://robot.neu.edu/) Araştırma Görevlisi olarak ‘’mobil ve servis robotları’’ üzerinde çalıştı. Domestik ortamlarda ses komutlarıyla kontrol edilebilen ve ev içerisinde istenilen objeyi bulup kullanıcıya getiren bir mobil robotik sistem geliştirdi. Bu konu üzerinde makaleler yayınlayan Keleştemur aynı zamanda liderlik ettiği öğrenci takımıyla [email protected] yarışmasında (http://www.robocupathome.org/) elde ettiği başarılar sebebiyle Northeastern Üniversitesi tarafından Yüksek Lisans Üstün Liderlik ödülüne layık görüldü.
 
Keleştemur, 2018'de Northeastern Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği bölümünde doktora programına başladı ve halen Araştırma Görevlisi olarak 2 farklı araştırma laboratuvarı’nın parçası olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Doktora çalışmalarını ‘’Makine Öğrenmesi ile Robotik Kontrolü’’ üzerine yoğunlaştıran Keleştemur, dokunsal geri besleme ve bilgisayarlı görüyü birleştiren ve bu sayede bilinmeyen ortamlarda objeleri manipüle edebilen sistemler üzerinde çalışıyor. 

Ezgi Özcan

Dr. - Massachusetts Amherst Üniversitesi

Ezgi Özcan lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde 2011 yılında tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü’nde yüksek lisans yapmaya başladı. Yüksek lisansında araştırma görevliliği yaparken aynı zamanda insan kalın bağırsağı mikrobiyomunu simüle eden in vitro yapay ortamda biyoreaktör sistemler geliştirdi ve bu sistemi kullanarak çaydaki biyoaktif maddelerin insan kalın bağırsağındaki mikroorganizmalar tarafından kullanılmasını incelediği yüksek lisans tezini 2014 yılında tamamladı. Aynı yıl, Massachusetts Üniversitesi Gıda Bilimi Bölümü’nde doktoraya başladı.

Doktora tezi süresince, anne sütündeki laktoz dışında büyük moleküler şekerlerin bebek kalın bağırsağındaki bakteriler tarafından kullanılmasını inceledi. Yüksek lisansta geliştirdiğine benzer bir biyoreaktor teknolojisini bebek kalın bağırsağı bakterilerinin (mikrobiyomunun) yapay ortamda simülasyonu için kullandı. Eş zamanlı olarak, “cranberry” içerisindeki büyük moleküler şekerlerin yine yetişkin kalın bağırsağı tarafından kullanılmasını inceledi. 

Doktora sonrası araştırmasına, ayni üniversitede devam ettiği çalışmasında şu anda cranberry maddelerinin kullanımını geliştirdiği biyoreaktör teknolojisi ile incelemektedir.

Gökçin Çınar

Dr. - Georgia Institute of Technology

Dr. Gökçin Çınar 2012 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği lisans derecesini aldı. Mezuniyetinin hemen ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Georgia Institute of Technology’de Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünde doktora programına kabul aldı. Doktora öğrenimi boyunca Georgia Tech'te Havacılık Sistem Tasarımları Laboratuarı’nda araştırma görevlisi olarak çalıştı. Bu sürede yer aldığı NASA'nın Çevreye Karşı Sorumlu Havacılık projesiyle birlikte hibrit elektrik uçaklara olan ilgisi arttı.

Doktora tezini hibrit elektrik uçak mimarileri ve performansı üzerine yazdı. 2015 yılında Master, 2018 yılında doktora derecelerini aldı. Şu an Georgia Tech’te Havacılık Sistemleri Tasarımı Laboratuarı’nda araştırma mühendisi olarak çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmaları NASA ve Boeing başta olmak üzere havacılık sektörünün önemli kurum ve şirketlerinin araştırma fonlarıyla destekleniyor.

Ahu Gümrah Dumanlı-Parry

The University of Manchester

Dr. Ahu Gümrah Dumanlı-Parry Hacettepe Üniversitesi’nde Kimya Lisans Bölümünden mezun. Master çalışmalarını ODTÜ’de Polimer Bilimi ve Teknolojisi Bölümünde tamamladı. Doktora çalışmasını ise Prof. Yuda Yurum’un danışmanlığında, Sabancı Üniversitesi’nde Malzeme Bilimi ve Mühendisliği dalında gerçekleştirdi. Doktora sonrası çalışmalarını Cambridge Üniversitesi’nde, Prof Alan Windle’in grubunda devam etti. 2012’de Schlumberger Foundation’dan Faculty for Future araştırma fonunu kazandı ve doğada en çok bulunan polimer selulozu yaratıcı bir şekilde nanoparçacıklara çevirerek fotonik ve biyomimetik filmlerin üretimi üzerine çalışmalar yaptı.  2015’de İsviçre’de Adolphe Merkle Enstitüsü’nde, Prof. Ulli Steiner’in Yumuşak Malzeme Fiziği temalı grubunda Biyomimetik Enerji Sistemleri konusundaki çalışmaları yönetti. 2019 yılında da BP-ICAM tarafından ilk defa verilen BP-ICAM, Dame Kathleen Lonsdale ödülünü kazandı. Bu ödül Dr Dumanli-Parry’ye 5 yıl bağımsız araştırma bütçesi yanı sıra biyomimetik fonsiyonel malzemeler konusunda kendi araştırma grubunu kurmasına imkân sunmakta. Grubunun bilimsel alt yapısını tamamen doğadan ilham malzemeler geliştirme üzerine adayan Dr. Dumanli-Parry aynı zamanda ürettiği bilim ve teknolojik gelişmeleri toplumla paylaşma ve anlatma konusuna çok önem veriyor. “Bilimi yaşadığımız topluma anlatabilmemiz ve günlük hayata transfer edebilmemiz gerekir” diyen Dr. Dumanlı-Parry’nin aynı zamanda özellikle kadınlar ve değişik etnik kökenli bireyler gibi az temsil edilen grupların bilime yönelmesini sağlamak için yeni ve yaratıcı girişimleri var.

https://www.manchester.ac.uk/discover/news/pioneering-20th-century-scientist-inspires-new-fellowship-scheme-to-launch-the-careers-of-exceptional-researchers/

Aydın Yağmur

Katmanlı İmalat Danışmanı

Aydın Yağmur, ODTÜ Metalürji ve Malzeme Mühendisliği'nde lisans eğitimini 2008 yılında tamamladı. Geleneksel üretim süreçleri ve malzemeleri üzerine uzmanlaştığı 6 yıllık bir kariyerden sonra 2016 yılında ‘’Max Planck Institute for Intelligent Systems’’ isimli araştırma merkezinde ileri malzeme karakterizasyonu üzerine tezini tamamladı ve yüksek lisans derecesini Stuttgart Üniversitesi Malzeme Bilimi Bölümü’nden aldı. Aydın Yağmur’un en öne çıkan mesleki tutkusu lazer - malzeme etkileşim mekanizmalarını araştırmaktır. Şu anda Almanya merkezli EOS şirketinin ‘’Additive Minds’’ ekibinde, endüstriyel katmanlı imalat uygulamaları için özel yaklaşımlar geliştirmek amacıyla DMLS (Direct Metal Laser Sintering) prosesi öncesinde, sırasında ve sonrasında metalik malzemelerin davranışları üzerine çalışmalar yürütüyor.

Dr. Gökhan Bakış

Polimer Fiziği Takım Lideri

Gökhan Bakış; İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünü 2010 yılında tamamladıktan sonra 2013 yılında Erlangen-Nürnberg Üniversitesi (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg) “İleri Malzemeler ve Süreçler” yükseklisans programını tamamladı. 2013 yılında Bayreuth Üniversitesi (Universität Bayreuth) polimer mühendisliği bölümünde başladığı doktora eğitimine halen etmekte. Doktora eğitimi sırasında Bayreuth Üniversitesinde termosetler ve fiber katkılı kompozitler üzerine çalışan araştırma grubuna da liderlik etti. 2016 yılında teknolojik girişimlerin sahnelendiği ve İTÜ Çekirdek tarafından düzenlenen ‘’Big Bang’’ yarışmasında finalist olan ‘’FORMulate’’ takımının bir üyesi olarak otomotiv kompozit uygulamaları için geliştirdikleri ‘’ultra hızlı epoksi reçine formülasyonu’’ iş fikri ile birincilik ödülü almaya hak kazandılar. Termoset kimyası, reçine formülasyonları ve nano kompozitler üzerine uzmanlığı olan Gökhan Bakış, 2018 yılından bu yana Almanya’da bulunan ‘’BASF Polyurethanes GmbH’’ şirketinde polimer fiziği takım lideri olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Onur Yüce Gün

Hesaplamalı Tasarım Müdürü

Onur Yüce Gün 2006’da Kohn Pedersen Fox NY Hesaplamalı Tasarım Grubunu kurdu, 2009’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü lisans programını başlattı. Hesaplamalı Tasarım Müdürü olarak New Balance Athletics’te geleceğe yönelik tasarım, yöntem ve konsept geliştirme süreçlerini yöneten Gün’ün MIT’den Master ve Doktora dereceleri, fakülte birincisi olarak bitirdiği ODTÜ’den Mimarlık lisansı bulunmaktadır.

Ali Berkol

Elektrik-Elektronik Yüksek Mühendisi

Başkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği doktorasını tamamlamak üzere olan Ali Berkol, akademik görevlerinin yanısıra Ekin Ön kuluçka Merkezi proje koordinatörü görevini sürdürmektedir.

Atilla Aydın

Kurumsal Dijital Dönüşüm Uzmanı

Kurumsal dijital dönüşüm uzmanı olarak alanında 10 yıllık deneyime sahiptir. StratejiCo. danışmanlık firmasında dijital ekonomi, dijital devlet, dijital olgunluk, değişim yönetimi, politika analistliği ve kurumsal hizmet inovasyonu alanlarında hem teknik hem de yönetsel boyutlarıyla çalışmaktadır.

Hakan Yüksel

Yapay Zeka Ekip Lideri

Çanakkale Anadolu Lisesi ve İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu. Finans ve telekomünikasyon sektörlerinde Yazılım geliştirme, Veritabanı Yöneticiliği, Veri Ambarı ve İş Zekası alanlarında 20+ yıllık deneyime sahip.

Meltem Altay

Nörobilim ve Nöroteknoloji Doktora Öğrencisi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü yürütücülüğünde ve Hacettepe Üniversitesi Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü ortaklığında 2015 yılında kurulmuş olan Nörobilim ve Nöroteknoloji Doktora programının ilk doktora adayıdır.

Merve Ayyüce Kızrak

Deep Learning Türkiye - Haliç Üniveritesi

2009 yılında Haliç Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 2011 yılında, yine Haliç Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği programında, İTÜ Bilişim Enstitüsü’nden de dersler alarak, yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Cansu Canca

AI Ethics Lab’in Kurucusu ve Direktörü

AI Ethics Lab’in kurucusu ve direktörü olan Cansu Canca, teknoloji etiği ve biyoetik alanında çalışıyor. Felsefe doktorasında uygulamalı etik alanında uzmanlaşan Cansu, çalışmalarında etik, inovasyon, ve regülasyonun kesiştiği alana odaklanıyor.

 

Ümit Yaşar Karadeniz

ArgosAI Yönetim Kurulu Başkanı

ODTÜ İnşaat mühendisliği lisans ve ODTÜ Bilişim Sistemleri Yüksek lisans derecelerine sahiptir. Uzun süre Çukurova Holding’de üst düzey görevler aldı ve Gurubun telekomünikasyon, teknoloji ve inşaat sektöründeki 4 şirketinde yönetim kurulu üyeliği ve 2 şirketinde yönetim kurulu başkanlığı görevlerini yürüttü.

Zümrüt Müftüoğlu

Elektrik-Elektronik Yüksek Mühendisi

Doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde devam etmekte olup Türk Standardları Enstitüsü’nde Siber Güvenlik Belgelendirme Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Yasemin Ergin

Deep Learning Türkiye - İş Bankası

Ortadoğu Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu olan Yasemin Yaşaroğlu, Sabancı Üniversitesi’nde Veri Analitiği üzerine mastır yaptı. On yıldan fazla zamandır veri analitiği üzerine çalışıyor.

Gruptan Kareler