Ideaport Connect kapsamında 2020 yılının son webinarı karşınızda! Bu yayında konuğumuz Georgia Institute of Technology’de Havacılık Sistemleri Tasarımı Laboratuarı'nda araştırma mühendisi olarak çalışan bilim kadını Dr. Gökçin Çınar oldu.

 Küresel ısınmada önemli bir rol oynayan unsurlardan biri de hava yolu taşımacılığı. Dünya çapında hava taşımacılığına olan talebin artmasıyla birlikte tehlike giderek büyüyor. Son 10 yılda hava taşımacılığından kaynaklı emisyon ve yakıt tüketimini düşürmek adına ciddi adımlar atılması için Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’ne üye ülkeler bir araya gelerek ortak kararlar aldı ve 2050 yılına kadar gerçekleştirilmek üzere ortak hedefler koydu. Bu hedefler yakıt tüketimini ve bundan kaynaklı karbondioksit salınımını kısa, orta ve uzun süreli teknoloji geliştirme hedefleriyle önemli derecede azaltmayı amaçlıyor. Uzun süreli hedeflerin başında tamamen elektrik enerjisiyle uçan ve seyir halindeyken emisyonu sıfıra indiren hava araçları geliyor. Fosil yakıtlardan elektrik enerjisine geçişte ara adım olarak da hibrit elektrik uçaklar yer alıyor. 

 

Dr. Gökçin Çınar’ı konuk ettiğimiz bu webinarda, tüm yönleriyle hibrit elektrik uçakları konuştuk. Uçağın daha verimli ve dolayısıyla salgıladığı gazlar yönünden çevreye karşı daha duyarlı olmasını sağlayan hibrit elektrik sistemlerini hakkında daha fazla bilgi için mutlaka izlemelisiniz.